17. 12. 2019: Přednáška E-knihy v knihovnách

V úterý 17. prosince zpestřil studentům oboru Knihovnické a informační služby předvánoční čas celodenní workshop věnovaný knize. Dopolední blok byl zaměřen na e-knihy. Jeho součástí byla i přednáška Václava Štěcha z portálu Palmknihy o půjčování e-knih prostřednictvím knihoven.

Palmknihy po sloučení s portálem eReading nabízí knihovnám mnoho služeb a umožňují půjčování e-knih jejich čtenářům. Zájemci si tak mohou vybrat, zda dají přednost titulu v tištěné podobě, nebo si na měsíc stáhnou elektronickou podobu. Obě formy mají své zaryté příznivce a odpůrce, jak se ukázalo i při bleskovém průzkumu mezi budoucími knihovníky. Pan Štěch žáky seznámil s historií prodeje a půjčování e-knih, představil způsoby podpory knihoven i širokou činnost portálu a přidal několik veselých historek provázející zavádění této služby.

Ke spolupráci vyzval i přítomné studenty a nutno říct, že přes první moment překvapení, projevili někteří nadšenci velkou vynalézavost při vymýšlení zlepšení komfortu čtení e-knih – což takhle e-kniha s vůní papírové knihy či s pohyblivými obrázky po vzoru novin z Harryho Pottera? Třešničkou na dortu byly veselé historky z praxe, které přednášku oživily. Žáci si tak příjemnou formou doplnili teoretické znalosti o e-knihách, které získali v odborných předmětech.

Mgr. Kristýna Mrázová