9 prosince 2009, Táborsko: Šesťákům jsme připravili horor

Trošku pošmourné první prosincové ráno. My, studenti knihovnické sekce, kteří letos již třetím rokem studují v Táboře, jsme pozvali na besedu dvě třídy šesťáků z nedaleké ZŠ Husova. A čím jsme je chtěli překvapit? Po pásmech o komiksu a žánrech sci-fi a fantasy, které s velkým úspěchem uspořádali naši starší spolužáci, nabylo jednoduché přijít s něčím neotřelým. A tak jsme zvolili hororový žánr!

Naším cílem bylo ukázat dvanáctiletému publiku klasický horor, tak jak ho jistě ještě neznají. Žáci vstupovali do školního kinosálu při děsivých zvucích a jediné světlo vycházelo ze svíček, které byly postaveny na kraji pódia. Pak se náhle rozsvítily svíce připravené na stole a Petr Bobek začal předčítat klasiku od Edgar Allan Poea: Havrana. Od Poea jsme se přenesli k Timu Burtnovi a jeho lehce strach nahánějícím pohádkám, úžasným muzikálům, ale i tvorbě básnické. Slavný režisér totiž s lehkostí a morbidností sobě vlastní veršuje třeba o klučinovi s hřebíky místo očí ve sbírce Trudný konec ústřicového chlapečka.

Nemohli jsem samozřejmě opomenout krále hororového žánru Stephana Kinga a jeho knižní tvorbu i filmové adaptace. Do minulosti filmového hororu nás zanesly snímky z filmů Psycho a Ptáci od legendárného Alfreda Hitchcocka. Na zoubek jsme se podívali upírům a snažili se zjistit, jak to vlastně bylo s Drákulou. Závěrem musel Adam Sochůrek vyložit a opět na prezentacích a filmových ukázkách doložit, jak je to vlastně s pohádkami. A k čemu došel? Že pohádky vůbec nemají šťastné konce, ale jsou řádně strašidelné a k Disneyovkám mají hodně daleko. Jediné pravé pohádky jsou prý ty od bratří Grimmů.

Hrůzostrašnou atmosféru jsem se snažili podpořit tím, že jsem si všichni včetně paní učitelky Kláry Smolíkové vzali černé oblečení. Ale nechtěli jsme děsit, spíš bavit a vnadit. Když jsme chtěli ukázat, že i knihovna skrývá hrůzostrašná zákoutí, ujala se role blondýny spolužačka Kačenka Balínková, která v publiku odpálila salvy smíchu, když po pódiu škobrtala na vysokých podpatcích a v růžových šatičkách. Po černých siluetách to byl nečekaný kontrast, ale třeba právě tenhle vtip naláká čtenáře do knihoven.

studentka 3. ročníku knihovnických a informačních systému a služeb

Přiložené fotografie

Šesťáci nevypadali, že by je očekávání hororu děsilo. Foto Luděk Čertík