18 listopadu 2009, Táborsko: Knihovníci na cestách

Přednáška na téma „Britské knihovny“ vyvolala menší poprask. Místo konání nepřekvapilo. Kinosál sídlící v budově intru při areálu školy. Většina studentů z ostatních ročníků (kteří se na přednášce nijak nepodíleli), se těšili na klidné dvě polední hodiny a doufali, že se alespoň přiměřeně pobaví a odnesou si zajímavé poznámky z cest po Londýně a britských knihovnách.
S čím ovšem nikdo nepočítal byla poněkud bledá barva ve tvářích přednášejících. Nervy trochu pracovali, technika zpočátku zlobila, diváci hlučeli, ale vše se v dobré obrátilo, když se na pódiu objevila první dvojice. Každý netrpělivě čekal na nějaký malý vtípek a dočkal se. Společně s příchodem kladné odezvy z publika odešla tréma a vše mohlo jít jako po másle.

 

Hned první poněkud komická dvojice už sama o sobě nasadila laťku vysoko, Petr Bobek a Adam Sochůrek pobavili svými slovními přestřelkami mimo mikrofon, který si mimo jiné neustále házeli. Diváci se smáli, tleskali a tak tomu bylo i u dalších a dalších dvojic. Největší ovace, ale sklidil pan učitel Färber, který na každé vložené fotce rozesmíval davy. Jeho křivé „fotbalové“ nohy zůstanou v paměti snad každému.
Prezentace byly živé, pestré a rozhodně nenudily. Hrozně bych chtěl pochválit tvůrce videí, které se promítali během přednášky, ať se jednalo o videa ryze informačního rázu nebo videa zábavná. Snad každému utkvěla hudba z pověstného videa, které mapovalo celý týden v zahraničí. Díky Jarce a Jarce jsme mohli nejen slyšet, ale také vidět krátký videozáznam Rachel, která zapáleně vyprávěla o tamějších vychytávkách. Důvod, proč se přednáška konala je prostý, informovat ostatní studenty o týdenním pobytu v Londýně, kde navštítili spoustu památek, ale především knihoven. Pozornosti neušla Britská knihovna, Peckham knihovna a další.
Přednáška se nakonec z původně plánovaného limitu dvě hodiny protáhla skoro na tři hodiny. Tři hodiny plné poučných informací, fotek, videozáznamů, dobré nálady a vtípků. Každý odcházel z kinosálu s úsměvem na rtech a děkoval za vyvedenou besedu.

Ladislav Svatoš,

SŠ obchodu, služeb a řemesel a Jazyková škola s právem státní zkoušky