1. dubna 2010, Táborský deník : Kdy je čas na pohádku O zeleném Karkulákovi?

Jestli jste v pátek 26. března potkali v ulicích Tábora pohádkové postavy, věřte, že z pohádkových knížek nikdo neutekl, ale že jsme to byli my, studenti knihovnictví. Tou dobou jsme byli zcela ve víru Noci s Andersenem, noci věnované knihám, knihovnám a čtení, kterou jsme organizovali pro malé třeťáčky ze školy Bernarda Bolzana.

“Najít poklad ale nebude jednoduché, protože ho hlídá duch chamtivého rychtáře!” Touto větou končila pověst, kterou jsme dětem na úvod předvedli. Poté už následovalo odpoledne plné her, dobrodružná honba za pokladem a na konec noc plná pohádek. Děti byly rozděleny do čtyř skupin a za vedoucí dostali vždy jednu pohádkovou bytost – Bílou paní, princeznu, rytíře a Hloupého Honzu. S jejich pomocí plnily stanovené úkoly. Když si náhodou nevěděly rady, pomohly další nadpřirozené postavy například Sněhová královna či čarodějnice.

Děti zdolaly překážkovou dráhu, ověřily si své znalosti v testu pohádek a vyluštily tajné heslo, nutné k získání pokladu. Po večeři sehrály s velkou chutí tradiční pohádky O Popelce, O perníkové chaloupce a O třech prasátkách a netradiční pohádku “O zeleném Karkulákovi”.

Po setmění vyrazily skupinky na stezku odvahy do ulic města, kde na ně čekaly další úkoly a nástrahy. Cesta končila v Městské knihovně Tábor na dětském oddělení. Tam se mezi stovkami knih v regálech skrýval klíč k pokladu. Konečnou fází putování bylo získání zlata. Potmě, aby ukázali svoji odvahu, museli malí dobrodruzi vejít do temné místnosti, říct hlídajícímu duchovi tajné heslo a získat tak svůj (sladký) poklad. V těžké zkoušce obstáli úplně všichni, a tak se do školy vraceli v dobré náladě.

Večer ukončilo vyprávění pohádky “O nezbedné princezně”. Děti si ji vyslechly ve spacácích, ale navzdory náročnému odpoledni nebyly vůbec unavené a paní učitelku stálo jejich uklidnění ještě hodně úsilí. Naproti tomu budoucí knihovníci usnuli, jen co zalehli. Druhý den ráno se děti rozcházely s diplomy Odvážného nocležníka v rukách a možná i s přáním zopakovat si Noc s Andersenem příští rok.

Karolína Moravcová
studentka 2. ročníku knihovnictví
SŠ obchodu, služeb a řemesel Tábor

Foto: Daniela Novotná

Přiložené fotografie

Foto: Daniela Novotná