Sametový listopad v naší škole

Ve vstupním vestibulu naší školy bylo ve středu 6.11.2019 obzvlášť živo. Číší vína se zde zahajovaly výstavy, které škola pořádala v rámci 30. výročí pádu železné opony a konce komunistické totality u nás. Výstavy „Samizdat a Edice Expedice“ a „Záblesky svobody aneb Konec 80. let ve snímcích Miloše Fikejze“ byly instalovány ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, o.p.s. a expozice „Střípky revoluce“ s prvky rozšířené reality vznikla v rámci projektu Festival svobody na školách. Tato akce zahájila sérii pořadů (besed, přednášek, projekcí filmů), které se ve škole odehrály během listopadu a které měly studentům připomínat nejen návrat k demokracii před 30 lety, ale i smysl skutečně demokratických hodnot dnes.

S programem Čtyři příběhy revoluce přijel lektor z organizace Post Bellum, o.p.s., PhDr. Vladimír Hanáček, Ph.D., o železné oponě přednášel Mgr. Libor Svoboda, Ph.D. z Ústavu pro studium totalitních režimů, povolání novináře a potřebu svobodných médií studentům představila známá novinářka Silvie Lauder a práci politologa Mgr. Ladislav Mrklas, Ph.D. Všechny besedy se nesly v přátelském duchu a vždy se dostalo na pestrou diskusi. Absurditu doby normalizace studentům přiblížila divadelní hra Václava Havla Audience v Divadle Oskara Nedbala Tábor v nastudování táborských ochotníků. Městská knihovna Tábor zase umožnila studentům pohled do historie formou hudebních ukázek a průvodního slova pana Karla Deniše v pořadu České hudební ztráty a nálezy 1948/ 1968/ 1989. Před zaplněným kinosálem školy přednášel o listopadové revoluci 1989 v Táboře Ing. Jiří Fišer, který zájem studentů probudil zejména osobními vzpomínkami a zážitky. Díky projekci dokumentárního filmu Jana Špáty Největší přání 1989 jsme srovnávali největší přání dnešní mládeže a největší přání mladých lidí z roku 1989. Film Magický hlas rebelky pak představil životní osud paní Marty Kubišové, zpěvačky, signatářky a mluvčí Charty 77, která setrvala se ctí dvacet let v odporu proti komunistickému režimu. Uvedené akce byly dále doplňovány v jednotlivých třídách v rámci výuky např. vzdělávacím projektem Knihovny Václava Havla Rok revoluce aneb Sametový rok očima youtuberky. Věříme, že sametový listopad v naší škole nebyl pouze pohledem do historie, ale že také motivoval naše studenty k aktivnímu vnímání současnosti.

Archiv aktualit